Distanční výuka pro předškoláky 4.týden

Ahoj kamarádi!

Začíná nám nový týden a pro nás se bohužel nic nemění. Školku máme stále zavřenou, takže budeme nadále plnit úkoly takhle na dálku přes počítač. Snad to ale nebude dlouho trvat a všichni se brzy uvidíme zase ve školce. Doufám, že s rodiči zatím všechno zvládáte😊. První sešit s pracovními listy byste měli mít už hotový. Jestli jste to ještě nestihli, tak to rychle dožeňte, ať toho potom nemáte moc. Nezapomeňte, že od dnešního dne budete každý den plnit dva úkoly ze sešitu Medvídek Nivea.

Dnes mám pro vás hádanku, uhodnete ji?

Listy má a strom to není,

na těch listech spousta čtení.

Když tě bolí v krku, v bříšku,

do postele vezmi … (knížku).

 

Věděli jste, že březen je nazývaný měsícem knihy? Ve školce máme knihovničky plné knížek, ze kterých si před spinkáním čteme vždy nějakou pohádku. Děláme to proto, abychom naposlouchali co nejvíce slov, které potom můžeme využít při povídání s kamarádem. Říká se tomu získávání slovní zásoby. Také slyšíme, jak bychom měli při povídání poskládat správně větu, abychom neříkali nesmysly. Cvičíme naše uši, aby věděly, že mají poslouchat, když se jim něco říká. Nejlepší na čtení knížek ale je, že se při poslouchání pohádky můžeme ponořit do jejího příběhu. Představujeme si, jak například vypadá Budulínek a jaké by to bylo, kdybychom se i my mohli povozit na liščím ocásku. Tomu se říká svět fantazie. Díky ní si potom můžeme vymyslet svoji pohádku, nakreslit obrázek pro maminku, nebo nás napadne nějaká hra, kterou bychom si mohli spolu zahrát. Ve školce si teď splolečně číst nemůžeme. Vyberte si proto jednu knížku ze své knihovničky a každý večer před spinkáním si s rodiči přečtěte jeden příběh.

Představte si, co se mi včera stalo! Navštívil mě další skřítek. Nedávno u mě byl skřítek Obracečka, který mi všechno oblečení obrátil vzhůru nohama a všechny děti ze školky mi pak musely pomoct dát tu neplechu zase do pořádku, pamatujete? Tentokrát ke mně zavítal skřítek Knihovníček. Vždycky byl na mě hodný, ale teď mě tedy pořádně pozlobil. Schoval mi moji oblíbenou knížku, kterou jsem dostala od babičky, když jsem byla stejně malá jako vy, a nechce mi ji vrátit. Jsem z toho moc smutná, nerada bych o tuto knížku přišla. Knihovníček slíbil, že mi ji vrátí, pokud mi pomůžete splnit další úkol. Věřím, že mě v tom tedy nenecháte!

DETEKTIVOVÉ ZE ŠKOLKY (úkol připraven pouze pro předškoláky)

Na nějakou dobu se z nás stanou detektivové, kteří budou pátrat po stopách skřítka Knihovníčka. Bylo by dobré, aby sis vytisknul/a tuto mapu. Pokud však nemáš doma tiskárnu, překresli si zjednodušeně plánek mapy na papír, rodiče ti určitě pomůžou. Někteří z vás nebydlí v Biskupicích, ale můžete si sem s rodiči zajet na malý výlet a zpříjemnit si den procházkou. Tento úkol je totiž dobrovolný a můžeš ho splnit kterýkoliv den v týdnu, třeba i o víkendu, kdy rodiče nechodí do práce a mají volno, nechám to na tobě. Ale pozor, skřítek zanechal stopy po cestě pouze na jeden týden (do neděle 28. 3. 2021)!

Tvým úkolem bude poznat z plánku mapy, kudy vede cesta, po které se s maminkou nebo tatínkem vydáš. Na mapě je pět křížků, které označují místo, kde Knihovníček zanechal stopu. Je nutné, abys na každém místě vypátral/a barevnou složku, ve které bude ukrytý jeden dílek skládačky. Tvůj dílek bude vždy označený tvým jménem! Neboj se, určitě ho poznáš, písmenka ve tvém jméně už umíš. Tento dílek si schovej a složku vrať zpátky na místo, kde jsi ji našel/a. Až vypátráš všechny dílky, zkus si skládačku složit. Nejlepší bude, když si ji doma přelepíš na papír a založíš do své složky. Co se ve skládačce ukrývá? Na to už musíš přijít ty😊 Jen doufám, že se na cestě neobjeví skřítci Zlodějíčkové, kteří by nám ukryté stopy ukradli.

Plánek-mapy

ISTRUKCE-PRO-RODIČE

Pondělí 22. 3. 2021

V pondělí máme vždy povídací den. Když už se umíš podepsat, pověz tedy rodičům:

  • jak se jmenuješ celým jménem a příjmením
  • ve kterém městě nebo vesnici bydlíš
  • zda máš nějaké sourozence a jak se jmenují
  • jak se jmenuje maminka s tatínkem
  • jak se jmenuje babička s dědečkem, kde bydlí
  • co bys dělal/a, kdyby ses ztratil/a někde na výletě a rodiče bys nemohl/a najít

Tento týden slaví dva naši kamarádi narozeniny. Hádej, kteří to jsou.: V pátek oslaví své 5.narozeniny kamarád z Biskupic. Jeho jméno začíná na M. Má dva starší bratry a maminka pracuje jako prodavačka v obchodě. Druhý kamarád, který slaví narozeniny v sobotu je holčička. Bude mít také 5 roků. Má mladšího bratříčka Kubíčka a její jméno začíná na B. Určitě jste na to přišli. Tak si na tyto dva kamarády v pátek a v sobotu vzpomeň. Společně jim popřejeme ve školce, jak to bude možné. 🙂

Než začneš dělat PL „Barevné míče“ zopakuj si s Monkeym barvy.

PL z videa ke stažení zde: PL – Figura a pozadí (zrakové vnímání)

Úkoly pro dnešní den:

PL č.1 Zrakové vnímání
1.

PL č. 2 Matematické představy-malý, větší, největší
2.

 

Úterý 23. 3 2021

*POZNÁŠ POSTAVY Z POHÁDEK A VEČERNÍČKŮ?

Prohlédni si obrázky, na kterých jsou postavy ze známých pohádek a večerníčků, a řekni mamince nebo tatínkovi, jak se jmenují. Vzpomeneš si na všechny? Zkus alespoň u 10 postaviček říct, na jaké písmeno jejich jméno začíná. Než začneš s tímto úkolem, procvič si pusinku a jazyk s pohádkou O jazýčku, aby se ti lépe mluvilo.

POHÁDKA-O-JAZÝČKU-logopedická

Postavy-z-pohádek-a-večerníčků

Úkoly pro dnešní den:

PL č. 3 Dokreslení obrázků
3.
PL č. 4 MP – rozlišení dle dvou kritérií (číslice, barva)
4.

Středa 24. 3. 2021

Určitě sis všiml/a, že všechny knížky nejsou jen pohádkové. V knihovně máme i knížky, které mluví pomocí kouzelné tužky a užijeme si s nimi spoustu zábavy. Také jsou tam knihy plné obrázků, různé encyklopedie nebo knihy s notami na klavír. Když však máme nějaké představení pro rodiče, sáhneme po knížce s básničkami. Myslím, že by ses po delší době mohl/a zase novou básničku naučit, třeba tuhle o předškolácích z naší školky. Až bude školka otevřená, určitě si ji spolu povíme. Než se začneš básničku učit podívej se na video s Monkeym.

*BÁSNIČKA

Předškoláci ze školky,

to jsou kluci, holky už velký.

Dohromady je nás přece šest,

kdo už umí počítat, nenechá se splést.

První kluk je Kubíček,

bydlí od školičky kousíček.

Druhý je náš Milánek,

zlobí jenom kapánek.

Třetí kluk je Martínek,

s hlavou plnou vzpomínek.

Kdo je čtvrtý chlapeček?

No přece usměvavý Jareček!

A Lucinka s Mariankou?

Přináší nám radost velkou.

My se máme všichni rádi,

zůstanou z nás kamarádi.

 

RÝMOVÁNÍ

Poznáš, která slova se rýmují? Rodiče ti přečtou dvojici slov a ty jim odpovíš, jestli se slova rýmují nebo ne.

RÝMOVÁNÍ

Úkoly pro dnešní den:

PL č. 5 Grafomotorika – kombinace více prvků
5.
PL č. 6 ZV serialita + MP kratší x delší
6.

 Čtvrtek 25. 3. 2021

PRELOGICKÉ MYŠLENÍ – chápání negace, usuzování

Rodiče ti přečtou krátký příběh o zvířátkách. Dávej však velký pozor, protože tento příběh není úplně tak obyčejný. Za každým kouskem textu, který je označený černým puntíkem, na tebe čeká záludná otázka, která prověří, jestli jsi pečlivě poslouchal. Uhádneš správnou odpověď? Rodiče ti můžou napovědět ukazováním obrázků.

Příběh-o-zvířátkách

Úkoly pro dnešní den:

PL č. 7 PO + MP
7.
PL č. 8 ZV + MP
8.

Pátek 26. 3. 2021

Nejdříve si poslechni pohádku „O Budulínkovi“. Poté se z tebe stane vypravěč a celou pohádku rodičům převyprávíš pomocí obrázků. Pokud máš tiskárnu, obrázky si vytiskni, rozstříhej a seřaď podle toho, jak mají jít správně za sebou. Kterým obrázkem pohádka začíná? Když už to víš, pokračuj dál. Pokud si obrázky doma vytisknout nemůžeš, ukaž alespoň prstíkem, jak bys je seřadil/a.

Pohádka-O-Budulínkovi

Úkoly pro dnešní den:

PL č. 9 ZV
9.
PL č. 10
10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *